poniedziałek, 25 czerwca 2012

Sałatka z rukoli z truskawkami, mozzarellą i kurczakiem

Bardzo smaczna sałatka, w sam raz na orzeźwiającą przystawkę. Gorzka rukola ze słodką truskawką i słodkim sosem balsamicznym, a do tego mozzarella i wędzony kurczak. 
Lubię przygotowywać takie sałatki na małych talerzykach, by każdy dostał osobną porcję z odpowiednimi proporcjami składników i odrobiną sosu. Dodatkowo tak podana sałatka ładnie się prezentuje :) Polecam :)

Składniki ( na 5 porcji):
5 garści rukoli
ok 15 większych truskawek
mozzarella
wędzona pierś kurczaka ( można usmażyć pierś kurczaka i wystudzić lub kupić gotową, wędzoną pierś kurczaka )
sos ( 2 łyżki octu balsamicznego, 1 łyżka wody mineralnej, 1 łyżka miodu, szczypta pieprzu)

Umyć rukolę i truskawki. Na każdym talerzyku ułożyć garść rukoli i ok trzy pokrojone truskawki. Kulkę mozzarelli pokroić w paseczki i również rozłożyć na talerzach. Podobnie postąpić z kurczakiem. Całość polać sosem. Smacznego:)

 
 


czwartek, 21 czerwca 2012

Truskawki w sosie balsamicznym z kremem mascarpone


Moja wersja popularnego ostatnio deseru :) Truskawki w sosie balsamicznym z kremem mascarpone i uprażonymi migdałami. Prosty i bardzo szybki w wykonaniu deser, w sam raz na ciepłe dni. Polecam :)

Składniki ( ok 6 porcji):
ok 0,5 kg truskawek
4 łyżki octu balsamicznego
1 łyżka cukru
200 ml śmietanki 30% lub 36%
200 ml serka mascarpone
1 łyżka cukru pudru
3-4 łyżki płatków migdałowych

Truskawki umyć, pokroić na cząstki, posypać cukrem i polać octem balsamicznym, odstawić do lodówki. Zimną śmietankę zmiksować, dodać mascarpone i cukier puder. Migdały uprażyć na patelni. Przygotować deser : warstwa truskawek w sosie balsamicznym, warstwa kremu mascarpone i na wierzch uprażone migdały. Podawać schłodzone. Smacznego:)

Toska - waniliowe ciasto z migdałową polewą

Zdecydowanie zbyt wysoka temperatura w mojej kuchni skutecznie mnie odciąga od wszelkich kulinarnych eksperymentów, a apetyt mam jedynie na zimną wodę.
Jednak wczorajsza mała rodzinna uroczystość skłoniła mnie do przygotowania czegoś słodkiego - deser jest przecież najważniejszy :)
Zdecydowałam się na szybkie w wykonaniu ciasto Toska z "Encyklopedii wypieków i pieczenia". Ucierane waniliowe ciasto z polewą migdałową, która tworzy lekko chrupiący wierzch. Można podać je z lodami lub bitą śmietaną i owocami. Polecam:)

Składniki:
100 g masła
3 jajka
200 ml cukru - tak miary są podane w ml, dla ułatwienia szklanka ma 250 ml
2 łyżki cukru waniliowego lub łyżeczka esencji waniliowej
250 ml mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia

100 g płatków migdałowych
75 g masła
75 ml cukru
1 łyżka mleka
1 łyżka mąki pszennej

Masło rozpuścić i wystudzić. Jajka utrzeć z cukrem i wanilią, dodać masło, mąkę i proszek do pieczenia. Wylać ciasto do tortownicy ( o średnicy 24 cm, wyłożonej papierem). Piec w 175 stopniach ok 20 min. W tym czasie połączyć składniki polewy i rozpuścić ( nie doprowadzić do wrzenia). Polać ciasto polewą i ponownie piec ok 20 min, aż się zezłoci. Smacznego:)

poniedziałek, 11 czerwca 2012

Sałatka z paluszków krabowych i makaronu ryżowego

Sałatka z paluszków krabowych i makaronu ryżowego to propozycja na lekki obiad lub ciekawą "sałatkę imieninową". Bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie połączenie krabów z podsmażonymi pieczarkami i sporą ilością natki pietruszki. Jak dotąd, jest to zdecydowanie mój faworyt wśród makaronowych sałatek. Polecam :)
Przepis Pani Joli, naszej sąsiadki, którą serdecznie pozdrawiam:)

Składniki:
100 g makaronu ryżowego
0,5 kg pieczarek
250 g paluszków krabowych
3 łyżki posiekanej natki pietruszki
1-2 łyżki majonezu (tylko do połączenia składników)
sok z 1/2 cytryny

Pieczarki obrać, podsmażyć i odstawić do wystudzenia. Makaron przygotowujemy według instrukcji na opakowaniu (można go nieco pokruszyć) i również studzimy. Paluszki krabowe kroimy i skrapiamy sokiem z cytryny. Następnie łączymy wszystkie składniki. Jeśli ktoś woli można odrobinę posolić. Przed podaniem przechowywać w lodówce. Smacznego:)

sobota, 9 czerwca 2012

Pijak - czyli słodkie ciasto dla dorosłych

Przepis na to ciasto znalazłam w zapiskach mojej mamy i przyznaję, że nazwa jest bardzo trafna. 
Beza z makiem i wiórkami kokosowymi, śmietankowy krem, herbatniki nasączone sporą ilością alkoholu i czekolada. Ciasto wręcz "upija" słodkością :) 
Nie jest łatwe do zrobienia i zajmuje sporo czasu, jednak efekt - wyjątkowo smakowity. Ledwo zdążyłam zrobić zdjęcie :)

Składniki ( na dwie tortownice o średnicy 24 cm):
ciasto: 1 szklanka maku
          7 białek
          16 g cukru waniliowego
          1 szklanka cukru
          15 dag wiórków kokosowych

krem: 7 żółtek
         1 szklanka cukru pudru
         16 g cukru waniliowego
         2 opakowania budyniu śmietankowego
         2 szklanki mleka
         250 g masła
         2 łyżki spirytusu

1 paczka herbatników
100 ml wódki
polewa czekoladowa (lub 150 g czekolady + łyża masła)

Białka ubić na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodać cukier, wanilię, mak i wiórka kokosowe. Przełożyć do tortownicy i piec w 180 stopniach ok 30 min ( najlepiej sprawdzić patyczkiem).
Krem: Żółtka utrzeć z cukrem, wanilią , 1/2 szklanki mleka i budyniami. Resztę mleka zagotować. Dolać do gotującego mleka masę jajeczną (cienkim strumieniem) cały czas energicznie mieszając. Mieszać tak długo, aż uzyskamy jednolity krem. Przełożyć do innego naczynia i co 5 min mieszać do wystudzenia ( by nie powstał kożuch). Utrzeć masło i dodawać stopniowo po łyżce wystudzony krem, a na koniec 2 łyżki spirytusu. 
Ciasto makowo-kokosowe przekroić na pół ( uzyskamy dwa placki, można oczywiście nie przekrajać, ale wtedy ciasto będzie bardzo wysokie). Każdą część posmarować kremem, ułożyć na wierzchu nasączone w wódce herbatniki i polać czekoladową polewą ( można tak jak ja posmarować roztopioną na parze czekoladą z łyżką masła, czekolada może się później łamać przy krojeniu, ale uzyskamy dużo lepszy smak). Przygotowane ciasto schować do lodówki na ok 1 godzinę. Pijak jest najlepszy tego samego dnia, warto także przechowywać go w  szczelnym naczyniu do ciasta. Smacznego:)

piątek, 8 czerwca 2012

Słodkie, chrupiące ciasteczka

Kolejny wypiek z przepisu Nigelli i kolejne miłe zaskoczenie. Niezwykle proste i szybkie w wykonaniu pyszne ciastka, nie za słodkie, miękkie w środku, z chrupiącą cynamonową skórką. Jedyna ich wada -  znikają bardzo szybko, więc radzę od razu zrobić podwójną porcję :)
Autorka pisze, że podaje je np. z creme fraiche czy duszonymi śliwkami, ale moim zdaniem równie dobrze sprawdzi się miseczka ulubionych lodów lub filiżanka kawy :)

Składniki ( ok 30 ciasteczek):
250 g mąki pszennej
125 g masła
100 g cukru
1 jajko
1/2 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej 
1/2 łyżeczki wanilii lub 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego ( można nawet dodać waniliowy cukier)
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżka cynamonu+ 2 łyżki cukru

Masło utrzeć z cukrem, dodać jajko i wanilię. Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia, solą i startą gałką muszkatołową. Wsypać sypkie produkty do ucieranej masy i połączyć mikserem. Następnie uformować kuleczki wielkości orzecha włoskiego i obtoczyć je w cynamonie z cukrem. Piec ok 20 min w 180 stopniach. Smacznego:)

niedziela, 3 czerwca 2012

Babeczki cappuccino Nigelli


Obdarowana słodką książką Nigelli Lawson postanowiłam od razu wypróbować przepis na te babeczki, które zdaniem autorki mają przypominać filiżankę cappuccino :)
Przyznam, że przepis godny uwagi. Mięciutkie, mocno pachnące kawą i mocno słodkie... trochę nawet za słodkie, na drugi raz słodycz polewy zmniejszę o połowę.
Do przygotowania babeczek użyłam kawy rozpuszczalnej Jacobs Gold, którą także zostałam ostatnio obdarowana, tym razem, całkiem bez okazji  :) Oprócz kawy dostałam także inne kawowe gadżeciki, i książkę z przepisami na kawy mrożone ( część przepisów można znaleźć na tej stronce : http://www.mrozonakawa.pl/ ). Polecam, na te gorące dni, taka kawa z waniliowymi lodami będzie idealna:)

Składniki ( na 12 babeczek):
125 g mąki pszennej
125 g masła (w temp. pokojowej)
125 g cukru ( dałam ok 100 g)
2 duże jajka
1 łyżeczka ekstraktu  waniliowego ( można dać ok 16 g cukru waniliowego)
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 czubata łyżka kawy
2-3 łyżki mleka ( dałam 5 łyżek, autorka pisze, że ciasto ma być "dość lejące")

polewa: ( z tej porcji polewy jest naprawdę dużo i jest bardzo słodka, jeśli ktoś woli mniej słodkie wypieki to radzę przygotować ją z połowy porcji )
160 g białej czekolady
60 g masła
120 ml kwaśnej śmietany
260 g cukru pudru ( dałam ok 200)

łyżeczka kakao do posypania

Jajka, cukier, masło, wanilię miksujemy, dodajemy mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia i kawę. Na koniec dodajemy mleko. Pieczemy ok 20 min w 170 stopniach ( w przepisie jest 20 min w 200 stopniach). Po wyjęciu wykładamy na metalową kratkę do wystudzenia.
Polewa : rozpuszczamy białą czekoladę z masłem w kąpieli wodnej, dodajemy śmietanę i stopniowo dodajemy cukier puder ucierając na gładki krem.
Wystudzone babeczki smarujemy polewą ( Nigella pisze, by rozsmarować "spore porcje polewy"- jest to wersja dla wielbicieli słodkości :)). Oprószyć wierzch niewielką ilością kakao. Smacznego:)