środa, 26 września 2012

Makaron z kurczakiem, cukinią, marchewką i porem.

 
Nie jest to kuchnia orientalna, ani żadna zdefiniowana. Po prostu łączę moje ulubione przyprawy i warzywa z dobrym makaronem. Taki obiad, w przeróżnych kombinacjach, często u nas gości i wyjątkowo z mężem lubimy takie dania z patelni, gdy warzywa są jeszcze lekko chrupiące, a sos lekki, bez mąki czy śmietany. Nie wiem czy znajdzie się wśród Was amator takich obiadków, ale polecam:)

Składniki ( 2-3 porcje):
1 pierś kurczaka
1/2 cukini
3 małe marchewki
1 por
1/2 cebuli
250 g makaronu ( najlepiej makaron co chińskich dań)
1 czubata łyżeczka imbiru ( można zetrzeć świerzy korzeń)
1/2 łyżeczka pieprzu cayenne
1/2 łyżeczki czosnku ( lub 1 ząbek)
1 łyżeczka cukru
3-4 łyżki sosu sojowego
3 łyżki oleju ryżowego ( można użyć oliwy lub oleju rzepakowego)
odrobina oleju do smażenia

Makaron gotujemy według przepisu, odcedzamy i polewamy odrobiną oleju, by się nie posklejał. Warzywa myjemy, obieramy i kroimy. Pierś kurczaka kroimy w kostkę. Rozgrzewamy odrobinę oleju na patelni, dodajemy imbir, czosnek i pieprz cayenne, dodajemy pokrojoną pierś kurczaka i podsmażamy. Po 2 min dodajemy cebulkę i pora i podsmażamy jeszcze 1 min. Dodajemy pozostałe warzywa, 3-4 łyżki sosu sojowego i 3 łyżki oleju ryżowego oraz łyżeczkę cukru. Całość smażymy jeszcze kilka minut, aż warzywa będą miały odpowiednią miękkość ( najlepiej gdy są jeszcze chrupiące, ale można przykryć całość pokrywką i chwilę poddusić). Na koniec dodajemy na patelnię makaron i mieszamy. Rozkładamy na talerze. Smacznego:)

sobota, 22 września 2012

Kardamonowe bułeczki z masą migdałową

Przepis na te bułeczki zamieszczałam już na swoim wcześniejszym blogu, jednak obecnie ciężko się do niego dostać, dlatego postanowiłam upiec je jeszcze raz i zapisać ten warty polecenia przepis w moim notatniku :) Są to pyszne, aromatyczne bułeczki, z kardamonem i słodką masą migdałową. Sposób wykonania takich ślimaczków jest bardzo prosty, ale można zlepić bułeczki według własnego uznania.  Polecam:)

Składniki (24 bułeczki):
700 ml mąki pszennej ( ok 2 i pół szklanki)
25 g drożdży+ łyżeczka cukru
100 g masła stopionego
250 ml ciepłego mleka
1/2 łyżeczki soli
3 łyżki cukru
1 łyżeczka kardamonu mielonego

masa migdałowa ( 100g zmielonych migdałów + 100 g cukru pudru + 2 łyżki wody) można dodać troszkę mniej cukru, jeśli ktoś woli mniej słodkie wypieki
jajko do posmarowania

Drożdże wymieszać z łyżeczką cukru w małej miseczce. Mąkę przesiać, dodać drożdże, sól, cukier, kardamon oraz podgrzane mleko i wyrobić ciasto, jak składniki się połączą dodać stopione masło i wyrabiać ok 5 min, aż ciasto będzie elastyczne. Następnie przykryć ciasto ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na ok 40 min. 
Gdy ciasto podwoi swoją objętość wałkujemy je na kształt prostokąta, na ok 0,5 cm grubości. Następnie smarujemy ciasto masą migdałową (składniki łączymy w miseczce), jeden dłuższy brzeg smarujemy delikatnie letnią wodą. Następnie zwijamy ciasto od nieposmarowanego wodą brzegu do posmarowanego, w dość ciasną roladę i kroimy na krążki grubości 1,5 cm. Kładziemy na poziomo do wyrośnięcia, w tym czasie nagrzewamy piekarnik. Smarujemy wierzch roztrzepanym jajkiem i pieczemy ok 20 min. w 200 stopniach, na złoty kolor ( czas pieczenia zależy od piekarnika). Smacznego :)

środa, 12 września 2012

Klasyczna szarlotka

Klasyczna szarlotka na kruchym cieście. Pyszne, niezawodne, domowe ciasto.
Przygotowanie takiej szarlotki zajmuje sporo czasu. Można oczywiście przyśpieszyć pracę i użyć jabłek w słoiku, jednak kwaśne jabłka, starte na tarce i posypane cynamonem mają niepowtarzalny smak. Dla mnie jest to smak nadchodzącej jesieni, którą osobiście uwielbiam. Nie myślę o deszczu i pochmurnym niebie, ale o naszej złotej jesieni, kolorowych płaszczach i wysokich kozaczkach :) Czy jest coś lepszego niż wieczór w ciepłych skarpetkach z imbirową herbatką a do niej... szarlotka:)Polecam:)

Składniki:
2 szklanki mąki pszennej
200 g masła
3 jajka
0,5 szklanki cukru
16 g cukru waniliowego
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka cynamonu
ok 2 kg jabłek
cukier puder do posypania

Mąkę przesiać na stolnicę, dodać zimne masło i posiekać nożem. Następnie dodać całe jajka, cukier, wanilię i proszek do pieczenia. Szybko zagnieść ciasto i schować do lodówki. W tym czasie obrać jabłka, zetrzeć na tarce na jarzynowych oczkach. Zimne ciasto podzielić na dwie części, rozwałkować. Jedną częścią wylepić blaszkę ( wyłożoną papierem do pieczenia) tak by powstały wysokie brzegi. Na cieście rozłożyć jabłka ( jabłka wycisnąć ręcznie, by pozbyć się nadmiaru soku). Całość posypać cynamonem i przykryć drugą porcją ciasta. Widelcem zrobić dziurki. Piec ok 50-60 min w 180 stopniach na złoty kolor. Po wystygnięciu posypać cukrem pudrem. Smacznego:)

poniedziałek, 10 września 2012

Stefanka czyli miód, ser i czekolada

Gotowany sernik na miodowych plackach z polewą czekoladową czyli "Stefanka". Ciasto bardzo znane i lubiane, kojarzące się głównie z okresem świąt Bożego Narodzenia. A święta już raptem za.... ok trzy miesiące :) Wiem, wiem, troszkę za wcześnie o nich wspominać, jednak zaczyna się jesień i mam coraz większą ochotę na miodowe ciasta.
W Stefance "specjalizuje się" ciocia Zosia i moja Teściowa, której właśnie przepis dziś polecam :)

Składniki:
3 szklanki mąki pszennej
2 łyżki miodu
3 łyżki mleka
1 jajko
1 łyżeczka sody oczyszczonej
50g masła
1 szklanka cukru

masa serowa: 1 kg sera białego ( zmielić lub użyć sera do serników)
                     2 żółtka
                     200 g masła
                     1 szklanka cukru pudru
                     2 łyżki mąki ziemniaczanej lub opakowanie budyniu 

polewa czekoladowa ( gotowa lub ok 100 g czekolady roztopić w kąpieli wodnej z łyżką masła )

Miód, cukier i masło rozpuścić w rondelku i chwilę wystudzić. Mąkę przesiać z sodą oczyszczoną, dodać miód rozpuszczony z cukrem i masłem oraz jajko i mleko. Zagnieść ciasto. Jeśli będzie zbyt gęste dodać łyżkę mleka. Ciasto ma być elastyczne i łatwe do rozwałkowania. Podzielić ciasto na trzy jednakowe części, rozwałkować  i piec w prostokątnej blaszce po jednej porcji,  ok 15-20 min. w 160 stopniach ( czas pieczenia i temp. zależy od piekarnika, ciasto ma mieć złocisty kolor).
Masa serowa:
Ser, masło, żółtka i cukier zmiksować, włożyć do garnuszka i gotować ok 10 min na wolnym ogniu. Pod koniec gotowania dodać budyń lub mąkę ziemniaczaną.
Gorącą masą serową przełożyć upieczone placki. Polać polewą. Smacznego:)



czwartek, 6 września 2012

Waniliowe babeczki Nigelli

 
Babeczki waniliowe z cytrynowym lukrem. Jest to kolejny przepis z książki Nigelli Lowson i muszę przyznać, że jest to kolejna miła kulinarna niespodzianka. Babeczki są bardzo proste w wykonaniu, wszystko wrzucamy do miksera i po kilku minutach możemy napełniać papilotki.  Dekorujemy je jak chcemy np. domowym lukrem cytrynowym, ale można kupić gotowy i oszczędzić troszkę czasu. Na wierzchu są waflowe kuleczki, które ja osobiście uwielbiam. Polecam :)

Składniki ( ok 24 sztuk):
250 g mąki pszenej
250 g masła ( roztopionego)
250 g cukru ( ja dałam 200 g )
łyżeczka ekstraktu waniliowego ( można użyć waniliowego cukry lub esencji waniliowej)
4 jajka
4-6 łyżek mleka

Masło roztopić i ostudzić. Jajka, cukier, mąkę i masło zmiksować dodając wanilię i mleko ( ciasto ma być lejące). Papilotki napełniać do 3/4 wysokości i piec w 200 stopniach 15-20 min na złocisty kolor. Studzić najlepiej na kratce. Ozdobić według uznania
Domowy lukier cytrynowy: 250 g cukru pudru i sok z 1/2 cytryny ucierać najlepiej okrągłą drewnianą łyżką, aż cukier się całkowicie rozpuści i będzie błyszczący. Jest to dość długie i ciężkie w wykonaniu, może trwać nawet 25 min. Można to ułatwić dodając 1 łyżeczkę ciepłej przegotowanej wody, albo kupić gotowy lukier :)

środa, 5 września 2012

Ciasto "Rafaello"

Pyszne, lekkie i bardzo proste w wykonaniu ciasto z kokosowym i lekko alkoholowym kremem. 
Nie wymaga pieczenia, jednak należy je pozostawić na kilka godzin a najlepiej na całą noc w lodówce.
Jest to dość popularny przepis, który można znaleźć na wielu blogach kulinarnych. 
Ja proponuję wersję na herbatnikach z budyniowym kremem wg przepisu mojej mamy.

Składniki:
2,5 szklanki mleka
3 żółtka
2 łyżki mąki pszennej
3 łyżki mąki ziemniaczanej
16 g cukru waniliowego
1 szklanka cukru
30 dag masła
25 dag wiórków kokosowych
4 łyżki spirytusu
ok 400 g herbatników

wierzch ciasta : 200 g wiórków kokosowych + 4 łyżki masła+  4 łyżki cukru lub 100 g białej czekolady + łyżka masła

1 szklankę mleka zmiksować z żółtkami, cukrem, wanilią, mąką ziemniaczaną i pszenną. Pozostałe mleko zagotować. Dodać zmiksowaną masę i energicznie mieszając gotować jeszcze 2 min ( aż masa będzie jednolita). Przełożyć do innego naczynia i studzić mieszając co kilka minut ( można przykryć folią spożywczą, dociskając ją do powierzchni). Gdy masa ostygnie, zmiksować masło dodając po łyżce masy, pod koniec dodać wiórki kokosowe i spirytus. Przekładać masą herbatniki  tworząc kilka warstw ( forma o wymiarach 25x40), na ostatniej pozostawić masę budyniową i przykryć ją  uprażonym kokosem ( wiórki kokosowe, masło i cukier uprażyć chwilę na patelni aż się lekko zarumieni) lub roztopioną białą czekoladą.
Przechowywać w lodówce ( najlepiej przed podaniem pozostawić całą noc w lodówce). Smacznego:)