wtorek, 15 maja 2012

Drożdżowe rogaliki z powidłami



Pyszne drożdżowe rogaliki z powidłami śliwkowymi to według mnie idealny pomysł na śniadanie. Szczególnie w weekendy, gdy można troszkę dłużej poleniuchować z filiżanką kawy.   
Są mięciutkie, dobre nawet na drugi dzień. Powidła można zastąpić kostką gorzkiej czekolady lub łyżeczką waniliowego budyniu. Jeśli ktoś lubi bardziej słodkie wypieki, można dodatkowo posypać rogaliki cukrem pudrem lub ozdobić lukrem. Jest to więc przepis bazowy do własnej interpretacji :)
Przepis pochodzi z książki "Encyklopedia wypieków i pieczenia".

Składniki (ok 24 większe rogaliki):
1,5 litra mąki pszennej
50 g drożdży
150 g masła
500 ml ciepłego mleka
100 ml cukru
2 łyżeczki cukru waniliowego
1/2 łyżeczki soli
1 jajko+ 1 jajko do posmarowania
powidła śliwkowe

Drożdże rozetrzeć z łyżeczką cukru, dodać odrobinę ciepłego mleka, wymieszać i odstawić na ok 15 min. Do dużej miski przesiać mąkę, dodać drożdże, resztę mleka, wanilię, sól, jajko i zacząć wyrabiać ciasto. Pod koniec dodać rozpuszczone masło i wyrobić, aż zacznie odchodzić od ręki i miski. Gotowe ciasto odstawić (przykryte ściereczką) w ciepłe miejsce na ok 1 godzinę. Następnie wyłożyć część ciasta na stolnicę i wałkować na kształt koła. Pociąć nożem wzdłuż średnic, aby powstały trójkąty. Na każdy trójkąt kłaść łyżeczkę powideł i zwijać na kształt rogala, pamiętając by "czubek" trójkąta został zawinięty pod spód ( by nie rozłożyły się w czasie pieczenia). Gotowe rogaliki posmarować roztrzepanym jajkiem i piec w 200 stopniach ok 10-15 min. Smacznego:)


6 komentarzy:

  1. Kurcze jakoś do tej pory nigdy mi się ciasto drożdżowe nie udawało, więc zaprzestałam.Jednak teraz dzięki Twojemu postowi, jak wydobrzeję - na pewno się odważę :)
    Co do mojego zdrowia - dziękuję.
    Wszystko pomału wraca do normy, wyniki wyszły w miarę dobre. Jeszcze mnie czeka tylko jedna wizyta u lekarza.
    Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciasto drożdżowe jest nawet zdrowe, jak na ciasto, więc można je spokojnie jeść i zobaczysz, że na pewno ci wyjdzie:))) Cieszę się, że już wracasz do formy. Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  2. Pięknie się prezentują. Do tego kawa... Odlot.

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam, dlaczego mąka jest podana w litrach a cukier w ml ? Ile to jest w kg ? Mam zamiar upiec te pysznie wyglądające rogaliki i nie chciałabym czegoś zepsuć. Poza tym Kasiu Twoje przepisy bardzo zachęcają do wypróbowania, szczególnie te ciasteczka waniliowe z żurawiną. Chyba dziś je upiekę... Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest to przepis z książki, w której wszystkie miary są tak podane, ale łatwo to odmierzyć np szklanką która ma 250 ml, to taki odpowiednik angielskiego "cup". Czyli do tego przepisu trzeba dodać 6 ( nie "czubatych") szklanek mąki i niecałe pół szklanki cukru. Daj znać jak się udało i Pozdrawiam serdecznie:)

      Usuń