sobota, 30 marca 2013

Babka wielkanocna

Polecam drożdżową babkę wielkanocną. Pychota:)


Składniki ( duża porcja)
ok 1 kg mąki pszennej
12 żółtek
20 dag masła stopionego
20 dag cukru
cukier waniliowy
100 g drożdży + 1 łyżka cukru
1 szklanka rodzynek obtoczonych w mące pszennej
ok 0,5 l mleka
szczypta soli
lukier cytrynowy
skórka pomarańczowa

Mąkę przesiewamy. Drożdże rozcieramy z łyżką cukru w osobnej miseczce. Żółtka ucieramy z cukrem i cukrem waniliowym. Masło rozpuszczamy a mleko podgrzewamy ( ma być letnie, nie gorące). Do mąki dodajemy drożdże, szczyptę soli, utarte żółtka i mleko i zagniatamy ( najlepiej jak najdłużej :) )Następnie dodajemy masło i ponownie wyrabiamy. Na koniec dodajemy rodzynki. Odstawiamy pod przykryciem do wyrośnięcia na ok 40 min, następnie zbijamy ciasto by ponownie wyrosło. Przygotowujemy formy na babkę z kominkiem ( mi wyszło 2 duże i 2 małe). Formy smarujemy rozpuszczonym masłem lub margaryną i wykładamy ciastem do 1/3 wysokości. Jak ciasto ponownie podrośnie do wysokości foremki pieczemy w 190 stopniach ok 45 min. Po wystudzeniu smarujemy lukrem cytrynowym i posypujemy skórką pomarańczową. Smacznego:)

poniedziałek, 25 marca 2013

Muffinki cytrynowe

Doprawdy nie wiem dlaczego ja się tak na te muffinki teraz uparłam :) Moda na nie powoli w Polsce przemija, ustępując miejsca ciasteczkowym lizakom, a ja dopiero teraz polubiłam je piec.
Być może chodzi o to, że są szybkie, zawsze się udają i bazując o podstawowy przepis można tworzyć własne smaki.
Te muffinki "odkryłam" już jakiś czas temu, były nawet na moim pierwszym blogu. Kefirowe i mocno cytrynowe. Być może nie nadają się na imieniny czy jakieś wystawne przyjęcie, nie pasują do lukrowej czy maślanej dekoracji, ale w sam raz nadają się do porannej kawusi. Polecam:)

Składniki( na 16 muffinek):
2,5 szklanki mąki pszennej
1/2 szklanki cukru
szczypta soli
2 łyżeczki proszku do pieczenia
skórka otarta z 1 cytryny
sok z 1/2 cytryny
100 g rozpuszczonego masła
1 szklanka kefiru (dałam nieco więcej)
1 żółtko
kilka kropli esencji waniliowej z kwiatem pomarańczy (opcjonalnie)

Do dużej miski przesiać mąkę z proszkiem do pieczenia, dodać cukier, sól i skórkę z cytryny. W drugiej misce połączyć masło, kefir, sok z cytryny i żółtko ( i aromat ). Następnie do składników suchych wlać mokre i wymieszać łyżką tylko do połączenia ( dosłownie kilkoma ruchami łyżki). Jeśli ciasto jest za gęste można dodać jeszcze łyżkę kefiru. Formy na babeczek wypełnić do 3/4 wysokości i piec w 170 stopniach ok 20 min. Smacznego:)

piątek, 22 marca 2013

Mój klasyczny mazurek :)

Święta już lada moment. Postanowiłam podzielić się już z Wami przepisem na klasyczny mazurek.
W dzieciństwie uwielbiałam robić mazurki, mama piekła mi ciasto, a ja je dekorowałam bakaliami, marcepanem, lukrem, czekoladą, kolorowymi spożywczymi pisakami czy cukrowymi ozdobami. Tworzyłam pisanki, baranki, kurczaczki i oczywiście napis "Alleluja" :) Dziś jednak dużo bardziej doceniam mazurki ze smaczną dekoracją rozłożoną w taki sposób, by każdy kawałeczek smakował równie dobrze :) Jednak podstawa przepisu pozostaje niezmienna.
Nie mam niestety dla Was zdjęcia, ponieważ mazurki będę piekła dopiero za tydzień.

Składniki:
3 szklanki mąki pszennej
0,5 szklanki cukru
16 g cukru waniliowego
5 żółtek
250 g margaryny/masła
 łyżeczka proszku do pieczenia
 1 słoik powideł śliwkowych
polewa czekoladowa lub ok 150 g czekolady rozpuszczonej z łyżką masła
bakalie

 Mąkę przesiewamy na stolnicę, dodajemy zimne masło lub margarynę i siekamy nożem. Następnie dodajemy żółtka, cukier i cukier waniliowy oraz proszek do pieczenia. Szybko zagniatamy kruche ciasto. Owijamy je folią spożywczą i wkładamy do lodówki na min 20 min. Następnie ciasto wałkujemy i wykładamy nim prostokątną blaszkę tworząc niewielki brzeg, nakłuwamy ciasto widelcem w kilku miejscach. Pieczemy ciasto na złoty kolor ok 25 min w 175 stopniach ( zależy od piekarnika).
Gdy spód wystygnie smarujemy go powidłami a następnie polewą czekoladową i dekorujemy bakaliami np. w poprzeczne pasy posypujemy rodzynki, płatki migdałowe, posiekane orzechy włoskie, posiekane suszone morele, żurawinę itp. Smacznego:)

sobota, 16 marca 2013

Olej arachidowy czy z orzechów włoskich...:)

Zima się kończy ( mam nadzieję !). Zacznie się czas sałatek i  owocowych deserów. Dodatkowo dostałam miły prezent od firmy Oleofarm. Czyżby troszkę zdrowia do mojej słodkiej kuchni zawitało :) Przepisy już wkrótce :)

Blondies z białą czekoladą


Blondies z białą czekoladą. Przyznam, że nie przepadam za białą czekoladą, ale mam w domu jej prawdziwego wielbiciela i raz na jakiś czas pojawia się ona w moich wypiekach. Tym razem w wersji amerykańskiego blondies, czyli browni bez czekolady. Ciasto ma wspaniały aromat toffi, jest wilgotne i miękkie. W sam raz dla wielbicieli słodkości łatwych i szybkich w wykonaniu. Jednak jeśli ktoś woli mniej słodkie ciasta radzę wybrać klasyczne browni :)

Przepis z książki "Ciasteczka. 1001 przepisów z całego świata i na każdą okazję"

Składniki:
1 i 1/3 szklanki mąki pszennej
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
2/3 kostki masła ( ok  135 g)
3/4 szklanki brązowego cukru
2 jajka
2 łyżki syropu kukurydzianego ( jeśli nie mamy syropu można dodać 2 łyżki miodu)
2 łyżeczki esencji waniliowej
opcjonalnie szklanka posiekanych orzechów włoskich (ja nie dodawałam )
100 g białej czekolady + łyżka masła

Utrzeć masło z brązowym cukrem, dodać jajka, miód/syrop i pozostałe składniki. Utrzeć gładkie ciasto. Wylać je do formy ( o boku 20 cm) wyłożonej papierem do pieczenia i piec ok 25 min w 180 stopniach, zależy od piekarnika- pieczemy aż wierzch zbrązowieje i będzie błyszczący, ale nie za długo, ciasto ma być "lekko niedopieczone". Białą czekoladę rozpuścić z łyżką masła i posmarować wierzch wystudzonego ciasta. Smacznego:)

wtorek, 12 marca 2013

Muffinki z kiwi

Muffinki z kiwi powstały całkiem przypadkiem, miałam dwa dojrzałe owoce kiwi i kilka minut wolnego czasu. Efekt moim zdaniem bardzo dobry. Lekko kwaśne muffinki z lukrem waniliowym. Jako bazowy przepis na ciasto wybrałam przepis Nigelli.  Polecam:)

Składniki ( 12 sztuk):
200 g mąki pszennej
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
75 g cukru
szczypta soli
75 g masła - stopionego
200 ml mleka
1 jajko
2 owoce kiwi
lukier ( utarłam cukier puder z wodą i esencją waniliową)

Suche składniki mieszamy w dużej misce. Do drugiej miski wlewamy mleko, stopione masło i jajko, mieszamy rózgą. Mokre składniki wlewamy do suchych i delikatnie mieszamy łyżką. Dodajemy pokrojone kiwi. Nakładamy ciasto do foremek i pieczemy 20 min w 200 stopniach. Po wystudzeniu lukrujemy. Smacznego:)